Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Cestuj s CEWE

Spoznajte krásy Turecka: 6-týždňový roadtrip so šesťtýždňovými dvojičkami

Každý rok na jeseň plánuje cestovateľka Janka alias @janka.hajduk_posvete spolu s rodinkou utiecť do tepla. Rok 2022 nebol výnimkou, pridali sa k ním však noví členovia rodiny, šesťtýždňové dvojičky.

Turecko nás zlákalo vďaka kombinácii európskeho komfortu a orientálnej kultúry. Rozmanitá príroda, bohaté kultúrne a historické dedičstvo, a v neposlednom rade originálna kuchyňa. Priemerná teplota v októbri je tam veľmi príjemná, okolo 20 °C. Turecko tak bolo so svojimi 320 slnečnými dňami v roku dokonalou možnosťou, ako si predĺžiť leto aj so štyrmi malými deťmi.

Na ľavej fotke je rodinka s modrou mešitou v pozadí. Na pravej fotke je cestovateľka Janka na moste Galata v Turecku.
Modrá mešita & Most Galata.
Cestuj, foť a vyhraj - prihláste svoje fotky do súťaže

Keďže sme v Turecku chceli navštíviť viac miest, prirodzenou voľbou bol roadtrip autom. Cestu tam sme si pre istotu rozdelili tak, aby nám zabrala 5 dní a denne strávili v aute päť až šesť hodín. Tie sme si spríjemnili prestávkami v rôznych mestách a, samozrejme, na detských ihriskách 🙂

Takto, vo voľnejšom móde, to nebola taká záťaž pre deti, ale ani pre nás. A zároveň sme nakukli do pár miest, ktoré sme zvyčajne pri ceste k moru iba prefičali. Cesta, spoločne strávený čas a nové zážitky, boli pre nás cieľ.

9 miest, ktoré sme v Turecku s deťmi navštívili

1. Istanbul – mesto na dvoch svetadieloch

Istanbul, tradičná zmes kultúr, v ktorej sa spája východ a západ, tradícia a moderna. Ubytovali sme sa v centre, neďaleko Modrej mešity a Hagie Sofie. Chceli sme, aby väčšina zaujímavých miest bola dostupná kočíkom a peši. Výhoda mimosezónneho cestovania sú jednak lepšie ceny, ale aj voľnejšie ubytovania na prémiovejších miestach.

Takto sme si užili atmosféru centra Istanbulu za dobrý peniaz. Nehrnuli sme sa vidieť všetky pamiatky. Celé sme to poňali veľmi oddychovo, užívali sme si atmosféru Veľkého bazáru a popíjanie tureckého čaju v uliciach. Deti si užili najmä plavbu loďou po Bospore.

Na fotke je muž, žena a dieťa popíjajúci turecký čaj na námestí pred Veľkým bazárom.
Turecký čaj na námestí pred Veľkým bazárom.

Za skorý budíček určite stojí skvost byzantskej architektúry Hagia Sofia. A potom, keď je hlavný bod programu splnený, môžeme pokojne popíjať čaj a nasávať miestnu kultúru.

Mama s deťmi v chráme Hagia Sofia v Turecku.
Hagia Sofia.

2. Efez – mesto, kde sa písali dejiny kresťanstva

Najzachovalejšie antické mesto v Turecku. Bezpochyby nadchne všetkých milovníkov histórie. Najväčším lákadlom je zachovalá predná fasáda z Celsovej knižnice. Kresťanská tradícia hovorí, že tu na sklonku života tu žila a zomrela Panna Mária. Celé mesto a okolie doslova dýcha históriou.

Mama s deťmi v meste Efez a Turecká baklava.
Mesto Efez & Turecká baklava.

3. Göcek

Pokojné prístavné mestečko s tyrkysovou vodou, kde sa stretáva Stredozemné a Egejské more. Milovníci morských plodov, čerstvej zeleniny a olivového oleja si tu prídu na svoje.

Göcek ponúka výborný gastro zážitok. Po poslednom týždni strávenom vo veľkých metropolách, bolo toto ospalé prímorské mestečko ideálnym miestom na oddych.

Cestovateľka Janka s deťmi na pláži v Turecku.
Pláž Blue Point.

4. Saklikent kaňon

Saklikent alebo aj skryté mesto patrí k jedným z najhlbších kaňonov na svete. Je známy aj dramatickou 18 km dlhou roklinou. Počas horúcich letných dní pri mori, je tieň rokliny vítané osvieženie.

Obľúbenou aktivitou v tomto národnom parku je rafting, či canyoning. Pri plánovaní návštevy však mrknite aj na predpoveď počasia – náhle búrky zmenia stav vody rýchlejšie, ako čakáte!

Mama s dieťaťom v kaňonu v Turecku.
Úchvatné krásy kaňonu.

5. Myra

Mesto Myra, rodisko sv. Mikuláša, pôvodne v našom pláne ani nebolo. Ale keďže sme išli okolo koncom novembra a Mikuláš sa blížil, tak nám to prišlo ako vhodné osvieženie výletu pre naše dievčatá. Celú cestu sa trénovali pesničky o Mikulášovi a následné hľadanie sladkostí v skalnom mestečku deti nadchlo.

Rodinka v skalnatom meste Myra v Turecku.
Skalnaté mesto Myra.

Mesto je charakteristické hrobkami vytesanými do skaly, či zachovalým antickým divadlom. Výhľad naň bol úžasný, presvedčte sa sami.

Mama s deťmi v amfiteátri v Myre v Turecku.
Amfiteáter v Myre.

6. Pláž Olympos

Krásna piesočnato-kamenistá pláž, zatiaľ nedotknutá turizmom. Vďaka prírodným podmienkam a relatívnej odľahlosti, je jedným z mála miest, kde hniezdia morské korytnačky – karety.

Otec, mama a deti na pláži v národnom parku Olympos v Turecku.
Pláž pri dedine Cirali v národonom parku Olympos.

7. Side

Jedno z najznámejších stredísk tureckej riviéry, kde v minulosti rozkvital obchod. Aj dnes promenádu v meste Side lemujú obchodíky s rôznym tovarom, kde hlavným bodom nakupovania je zjednávanie.

Rodinka pred Apolónovým Chrámom v Turecku.
Ruiny známeho Apolónovho Chrámu.

8. Kapadócia – región balónov a prírodných komínov

Turecko nie sú len dlhé piesočné pláže a letoviská plné turistov, ale aj neobyčajná príroda. Kapadócia je rozprávková krajina plná hlbokých údolí, kaňonov, skalných homolí, viklanov a ďalších nezvyčajných útvarov, ktoré vznikli sopečnou činnosťou.

Rodinka na výlete v údolí Kapadócie.
Prechádzka údolím.

Ubytovali sme sa v mestečku Göreme, ktoré je srdcom Kapadócie. Priamo z hotela sme mohli sledovať nádherné východy slnka nad krajinou.

Západ slnka v Kapadócii.
Pohľad na údolie lásky.

Jedným z najzaujímavejších spôsobov, ako objaviť túto surrealistickú krajinu, je teplovzdušným balónom. Každé ráno vzlietajú ponad Kapadóciu stovky balónov.

My sme ale nemali to šťastie a počas nášho pobytu boli lety balónom kvôli vetru zrušené. Po východe slnka však vietor zväčša ustál a okolie ponúka množstvo miest, kde sa dá stratiť na celý deň.

Rodinka v údolí Kapadócie.
Kapadócia vám jednoducho vezme dych. Túto zastávku určite nevynechajte.

9. Pamukkale

Známe svojimi snehobielymi vápencovými bazénmi a termálnymi vodami pozná asi každý. Voľné prechádzky jazierkami však už museli byť obmedzené – priveľa úrazov a snaha chrániť unikátny vápenec.

Netreba však Pamukkale zo svojho itineráru hneď škrtať. Krásny areál na príjemnú celodennú prechádzku so záverom v Kleopatriných kúpeľoch v antickom meste Hierapolis je naozaj na oddych ako stvorený.

Kúpanie v termálnej vode v troskách antickej stavby a stĺpov bol jedinečný zážitok – vhodný aj do chladnejšieho počasia.

Kleopatrine kúpele v Turecku.
Kleopatrine kúpele.

Keď cesta a spoločne strávený čas je cieľ

Aj keď sme pred naším prvým roadtripom ako šesťčlenná rodina mali rešpekt, naše cestovateľské nadšenie bolo väčšie. Nič sme nesilili a pred cestou sme si povedali, že kedykoľvek sa môžeme vrátiť, ak sa to komukoľvek z nás nebude páčiť.

Nakoniec sme precestovali 6500 km, vystriedali 15 rôznych ubytovaní, dvojičky na tejto ceste stihli podrásť o jedno konfekčné číslo a staršie dievky sa tiež nenudili, a zažili si kopec stimulov.

Obavy pred cestou sú samozrejme vždy, ale chuť skúsiť to a stráviť spoločné chvíle na cestách bola väčšia!

Pohľad na more a tureckú pláž.

Spomienky pre celú rodinu

Už cestou domov sme sa spolu rozprávali, že je len škoda, že dvojkám neostane žiadna spomienka na ich prvý výlet.

Hneď sme „googlili“ rozumy a výskumy ukazujú, že deti si začínajú tvoriť vlastné spomienky až od veku 3 a pol roka. Do tohto veku majú deti len sprostredkované spomienky na základe fotografií a príbehov od rodičov.

Preto sme spomienky a zážitky z nášho prvého spoločného cestovania ako šesťčlenná rodina hneď zväčnili do krásnej CEWE FOTOKNIHY. Ideálna voľba pre upršané dni, kedy spolu listujeme a spomíname na spoločne strávené chvíle v Turecku. A zároveň spriadame plány na ďalšie výlety…

Krásne spomienky z Turecka zachytené v CEWE FOTOKNIHE.